BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gizałkach

  • Programy »
  • Program ,,Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 »
  • Flaga i godło Polski

„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025

Nazwa programu: Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Wartość dofinansowania: 15.450 zł

Całkowita wartość zadania: 15.450 zł

Data zawarcia umowy: marzec 2025 r.

Opis zadania:

Gmina Gizałki przystąpiła do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Źródłem finansowania Programu są środki pochodzące z Funduszu Solidarnościowego na 2025 r.

Czym jest opieka wytchnieniowa?

Opieka wytchnieniowa ma odciążyć rodziny i opiekunów osób niepełnosprawnych przez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.  Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie mogą wykonywać swoich obowiązków.

Kto może skorzystać?

Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, mieszkańców Gminy Gizałki którzy potrzebują doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1.  dziećmi od 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub: 

2.  osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności) lub wymaga wysokiego poziomu wsparcia (osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) lub stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.

Usługi opieki wytchnieniowej realizowane mogą być w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością w ramach pobytu dziennego (maksymalnie 240 godzin rocznie). Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej, nie ponosi odpłatności za tę usługę.

Metryka

  • Autor lub odpowiedzialny za treśćAnetta Włodarczyk
  • Data wytworzenia2025-04-24
  • OpublikowałSebastian Kuźmik
  • Data publikacji2025-04-24 14:47
  • Ostatnio zmodyfikowałSebastian Kuźmik
  • Ostatnia modyfikacja2025-04-24 15:00

Rejestr zmian

  • zmieniono 2025-04-24 15:00 przez Sebastian Kuźmik
fotokod
Stronę wygenerowano: 2025-05-19 02:03:32
Przejdź do strony źródłowej »
Strona wygenerowana z systemu bip.net